תולדות התמר

עצי תמר עשויים לגדול בכל אזורי הארץ, אך להניב פרי מסחרי בשני אזורים בלבד: לאורך השבר הסורי אפריקאי - מאילת ועד בקעת גינוסר, ובדרום שפלת החוף.
תנאי האקלים בשפלת החוף מאפשרים לגדל רק זנים לחים, הנאכלים עם הבשלתם, בעודם טריים. פרי מזנים יבשים, אם הבשיל, לא יספיק להתייבש עד בוא החורף. 
לעומת זאת, בערבה, באזור ים המלח ובבקעת הירדן מאפשרים תנאי האקלים לגדל כל זן יבש, כאשר הפירות כולם יבשילו ויתייבשו עד בוא הסתיו.


התמר נמנה עם שבעת המינים בהם התברכה ארץ ישראל, כמו גם עם ארבעת המינים אותם נוטלים בתפילה בחג הסוכות. במקרא מופיע התמר כסמל הן לצדיק, והן ליופייה ולזקיפות קומתה של האישה. בנוסף לכך, מסמלים עלי התמר את השלום ואת האחדות, ולכן קישטו בהם בניינים חשובים וקדושים, וצורתם חרוטה כמעט בכל בית כנסת עתיק.
גם בעיני הנוצרים נושא התמר משמעות סמלית רבה, של אהבה, פוריות ויושר, ובעבר היה נהוג לשאת את עלי העץ בעת הכניסה אל מקומות קדושים בימות חג. לעומת זאת, על המוסלמים חל איסור לעקור את הדקל, שהנביא מוחמד ייחס לו קדושה.

 
לעצי התמר היו וישנם שימושים רבים. הפרי נאכל טרי או מיובש, ואף היווה חומר גלם לדבש. כפות התמרים שימשו להכנת סנדלים, מחצלות סלים ועוד, ואילו מסיבי הדקל הותקנו מזרונים, כלי מיטה וחבלים. הגזע הביא גם הוא תועלת רבה, בין עם כחומר בניין או כמקור להפקת מוהל לשתייה. וכמובן, הדקל כולו ניטע כעץ נוי במקומות שונים, אותם הוא מפאר ביופיו האצילי.

התחייה המתוקה של פירות התמר בארץ ישראל טומנת בחובה גם סיפור הרפתקאות מרתק, על הבאתם החשאית של החוטרים הראשונים לארץ מעיראק בראשית שנות ה-30'. פעולה זו הביאה לפריחת הגידול המסחרי המחודש של התמרים בישראל, הכולל כיום מגוון רחב של זנים, שלכל אחד מהם טעם ומרקם ייחודיים לו. 
התמר מהווה ממתק טבעי נפלא ומקור לאנרגיה זמינה. הוא משמש במליות למאפים, בסלטים ובתבשילים בעלי נופך מיוחד וכן במשקאות שונים. בנוסף לכך, התמר הינו חומר גלם לסילאן - ממרח נוזלי סמיך, המשמש במאכלים מסורתיים רבים, בעיקר של יוצאי עיראק.